Succes med virksomhedspraktik til ældre langtidsledige i Jammerbugt.
3 ud af 4 deltagere er i job efter virksomhedspraktikken. Det er et meget positivt resultat for målgruppen af langtidsledige over 55 år.
Jobcenter jammerbugt har lavet en særlig målrettet virksomhedspraktik for en gruppe af langtidsledige der har haft svært ved at finde et job. Der har været særligt fokus på et godt match mellem den ledige og virksomheden, en nedskrevet plan for forløbet, relevante opgaver i praktikken, klare aftaler og forventningsafstemning, sidemand eller mentor på arbejdspladsen, og løbende opfølgning på, om alt går efter den nedskrevne plan. Denne opskrift har vist sig at bære frugt.
Projektet er forankret i Jobcenter Jammerbugt og analysen er foretaget af COWI i tæt samspil med både Jobcenter Jammerbugt/Anden Aktør og Beskæftigelsesregion Nordjylland, således at der både sikres målrettede løsninger til Jobcenter Jammerbugt og løsninger, der i en eventuelt tilpasset form også kan anvendes af andre jobcentre.
Formålet med analyse er at sikre et grundlag for, at indsatsen over for de 55+årige langtidsledige (eller de der er i fare herfor) er så effektiv som mulig, således at resultatet i videst mulig udstrækning bliver fornyet tilknytning til det ordinære arbejdsmarked.
Læs mere om, hvordan forløbet er gennemført i analysen. Og få et hurtigt overblik i pixiudgaven.